środa, 14 grudnia 2016

Fugowanie dla opornychFugowanie płytek, czyli spoinowanie, to ostatni krok, jaki musimy wykonać przy układaniu glazury czy
terakoty – a raczej już po wykonaniu tego zadania. Dobrze dopasowana i estetycznie wykonana fuga będzie miała duży wpływ na ostateczny efekt estetyczny. Fugowanie może zadecydować o tym, czy nasza praca będzie wyglądała profesjonalnie i ładnie, czy też przypominać będzie raczej dzieło amatora. Jak fugować, by efekty zachwycały?


Pierwszym zadaniem, jakie musimy wykonać przed spoinowaniem, jest dobór fugi do płytek. Najważniejsza jest w tym przypadku funkcja, jaką ma spełniać spoina. Oznacza to, że dobieramy fugę o konkretnych właściwościach, odpowiednio do pomieszczenia, w jakim ułożone zostały płytki (kuchnia, łazienka czy korytarz).

Jaka zaprawa?


    Zaprawa cementowa nadaje się do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych wewnątrz pomieszczeń, na ścianach. Nie jest odporna na działanie wody. Zaprawy cementowej uelastycznionej użyjemy tak wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, przy spoinowaniu płytek ceramicznych oraz kamiennych. Zaprawa cementowo-epoksydowa jest odpowiednia przy nieporowatych płytkach ceramicznych. Fuga z tej zaprawy jest odporna na ścieranie oraz działanie wody, sprawdzi się zatem np. w łazience. Do kuchni najlepsza będzie zaprawa epoksydowa, odporna na działanie wody i środków chemicznych.

Fugowanie krok po kroku


Po dokonaniu wyboru, przystępujemy do fugowania. Pracę rozpoczynamy po odpowiednim związaniu zaprawy klejowej, na co potrzeba minimum 24 godzin. Po upływie tego czasu usuwamy krzyżyki i dokładnie oczyszczamy powierzchnię. Miejsca do fugowania należy zwilżyć wodą. Wilgotne krawędzie płytek nie będą odciągały wody z zaprawy, co zabezpieczy przed pękaniem spoiny. Fugę przygotowujemy zgodnie z proporcjami na opakowaniu. Jej modyfikacja może doprowadzić do późniejszych przebarwień i pęknięć spoiny. Przygotowaną masę nakładamy na płytki przy użyciu szpachli, a następnie dokładnie wypełniamy szczeliny, używając do tego celu specjalnej gumowej pacy. Fugowanie wykonujemy partiami, po około cztery metry kwadratowe. Po ok. 10 min, kiedy fuga lekko przeschnie, wygładzamy jej powierzchnię za chłonną gąbką. Pod koniec dokładnie czyścimy płytki.


Pamiętajmy, by przy spoinowaniu używać produktów wysokiej jakości. Fuga Ceresit, Atlas czy Tytan, dobrze dobrana do konkretnych płytek, będzie lepszym wyborem, niż tani produkt z niskiej półki w supermarkecie. Spoina to istotny element każdej glazury. Przy zachowaniu precyzji, odrobinie cierpliwości i wykorzystaniu dobrych produktów, bez wątpienia uzyskasz oczekiwany efekt, nawet jeśli nie masz doświadczenia w fugowaniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz